Alienacja rodzicielska

Opublikowano w 14 kwietnia 2025 12:53

Tzw. alienacja rodzicielska to celowe oddzielanie dziecka od jednego z rodziców przez drugiego, najczęściej w kontekście separacji lub rozwodu. Takie działania są często destrukcyjne – mogą prowadzić do głębokich zaburzeń w rozwoju emocjonalnym dziecka.

Jak temu przeciwdziałać? Często niesłusznie wskazuje się, że jedynym sposobem na walkę z tym zjawiskiem jest tzw. zagrożenie nakazaniem zapłaty za utrudnianie kontaktów. Nie mogę się z tym zgodzić. Jakie działania można jeszcze podjąć?

🟢 Modyfikacja kontaktów z dzieckiem
🟢 Zmiana miejsca zamieszkania dziecka
🟢 Ograniczenie władzy rodzicielskiej
🟢 Nadzór kuratora sądowego
🟢 Nakaz podjęcia terapii rodzinnej

🟢 Pozew o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych

Sąd Apelacyjny w Gdańsku, wyrokiem o sygn. akt: I ACa 202/15 uznał zerwanie kontaktów rodzica z dziećmi za naruszenie dóbr osobistych. W uzasadnieniu możemy przeczytać : „W tym stanie rzeczy należało przyjąć, ze w okresie wyznaczonym przez zakreślone w pozwie ramy czasowe (od lutego 2009 r. do 15 lutego 2010 r.), pozwana godziła w dobro osobiste powoda w postaci łączącej go z córkami więzi uczuciowej ograniczając kontakty osobiste powoda z dziećmi, a także kontakty realizowane telefonicznie i przy wykorzystaniu elektronicznych form komunikacji doprowadzając do całkowitego zerwania tych kontaktów. Na skutek zerwania kontaktów z córkami powód doznał w analizowanym okresie krzywdy, bólu i cierpień emocjonalnych”.

🟢 Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się

Niestety, w polskim Kodeksie Karnym nie ma przestępstwa, które wprost penalizowałoby utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Zaryzykuję i wskażę jednak, że w niektórych, rzadkich przypadkach, jeżeli rodzic blokuje bezzasadnie kontakty dziecka z drugim rodzicem w sposób umyślny, w sposób powtarzający się poprzez określony czas, to można wnioskować, że takie zachowanie wypełnia znamiona art. 207 Kodeksu karnego (przestępstwo znęcania się). Jak wskazuje się bowiem w doktrynie i orzecznictwie, znęcanie psychiczne to zachowanie polegające na umyślnym zadawaniu poważnych cierpień moralnych (zob. wyrok SN z 11 lutego 2003 r.). Uważam więc, że w skrajnych przypadkach warto złożyć zawiadomienie.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Magdalena Chomontowska Chełm | Prawnik Cywilne Rozwód Alimenty Upadłość Cudzoziemcy Lubelskie

Dodaj komentarz

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.